Kas Coca või Fanta – selles on küsimus. Kujuta ennast ette väikese mudilasena, seismas poes klaasist külmiku ees ja sa pead ära otsustama. Mõlemat ei saa, sest emme ei anna raha, et kahte osta. Mäletan omast käest kui keeruline see protsess oli.

Tere sõber!

Ma ei hakka sulle siin rääkima mesijuttu stiilis, et üks on parem kui teine. See on ikka nii paganama projektipõhine ja individuaalne issue eks. Pealegi ma väidan, et siin ei ole valesid otsuseid. On lihtsalt otsus ja ongi kõik. Aga…

…eelmisel sügisel hakkasin märkama midagi sellist, mida varem polnud kordagi olnud. Lugu lühidalt järgmine:

 

Telliti mind siis tüdrukuteõhtule videot tegema, Pärnusse. Megasupper naiss. Panin sobiva kola kokku ja tuld. Teen seal siis oma tööd, kõik  on tore, ise mõtlen, et huvitav, millal see fotograaf küll jõuab? Aeg läheb aga ei kippu ega kõppu. Küsin siis ühe pidulise käest, et kes täna fotograaf on ka? Ja vastus oli, et fotograafi ei ole. Või noh, nemad ise ongi.

Mõtlesin endamisi, et oookeyyy….tavaliselt on ikka nii, et tellitakse fotograaf ja kui pappi üle jääb, siis lubatakse endale ka üks korralik video. Aga et nii…hm. By the way, uurisin, et miks siis seekord otsustasite ise pildistada?  Vastus oli suht uuenduslik – vähemalt minu jaoks. Nimelt nendel ei olegi fotograafi tarvis, sest kõikidel on väga head telefonid. Et nemad teevad ise pilte selliseid nagu neile meeldib ja saavad neid ka kohe netti laduma hakata. Ei mingit 2 nädalast ootamist ja pildid kah väga normaalsed.  Pigem on video see, millega nemad ise hätta jääksid ja sealt ka selline otsus.

Tõesti, asjal on oma loogika sees. Fotoga saadakse täna ka ise üsna kenasti hakkama. Video on see murelaps. Ja kui eelarve võimaldab ainult ühte, siis nii ongi. Tellid ainult video ja parimad fotograafid on peokülalised ise.

Selliseid üritusi on mul tänaseks olnud kokku kolm. Fotograafi ei võeta, sest rahvas niikuinii ise selfitab ja möllab ja need pildid on – olgema ausad – ju väga okeyd.

Jutu mõte ei ole nüüd kõikidel fotograafidel vaip alt ära tõmmata. Ma arvan siiski, et suurtematel, niiöelda glamuuripidudel, võiks endiselt professionaalne fotograaf olla. Pulmad, avaüritused, gaalad. Samas kui me räägime lihtsalt sünnipäevast, tüdrukuteõhtust või mõnest muust taolisest, siis üks vinge, emotsionaalne video on tõesti targem investeering kui hunnik fotosid. Aga jällegi, kõik siiski oleneb ning valesid vastuseid siin ei ole. Kui sa ei tea kumba võtta, siis viska kopikat – kas Coca või Fanta?

Aamen!

Joel